Státní zkouška
Průběh Státní doktorské zkoušky je závazně popsán v IS MU.
Státní doktorská zkouška a obhajoba disertační práce
Státní doktorská zkouška
Státní doktorská zkouška z religionistiky (SDZ) se dle doporučeného studijního plánu koná v 5., nejpozději 7. semestru studia (s přihlédnutím k době případného přerušení).
Vstupní podmínkou zkoušky je dokončení studie k odeslání do recenzního řízení (kurz RLDrA09).
Přihlášku k SDZ podává doktorand na začátku semestru prostřednictvím studijního oddělení na předepsaném formuláři (https://www.phil.muni.cz/do/phil/Pracoviste/SO/formulare/phd_prihlaska_ke_zkousce.rtf). O podání přihlášky informuje školitele a předsedu oborové rady.
SDZ probíhá ústně a sestává z následujících částí:
1) Představení a obhajoba tezí k tématům současné religionistiky ke státní doktorské zkoušce.
Doktorand nejpozději deset pracovních dní před konáním SDZ odevzdá emailem prostřednictvím sekretariátu ústavu stručný argumentativní text - teze - shrnující hlavní obsah vystoupení.
Teze budou odevzdány v podobě textového souboru v rozsahu 3-5 normovaných stran (5400-9000 znaků včetně mezer a bibliografických odkazů). Budou opatřeny nadpisem, jménem a příjmením autora a průběžným poznámkovým aparátem (bibliografická norma není stanovena, doporučujeme nicméně harvardskou, „závorkovou“ normu spíše než poznámky pod čarou).
Teze by měly předkládat tvůrčí stanovisko k aktuálnímu, obecnějšímu religionistickému tématu, které není totožné s tématem disertace. Teze musejí být založeny na jasné a přesvědčivé argumentaci srozumitelné nespecializovanému religionistickému publiku. Neměly by se tedy utápět ve vysoce odborných detailech, nýbrž by měly představit obecnější argumentaci, o níž lze na zkoušce vést kritickou debatu.
Na zkoušce doktorand teze v max. 15 minutách představí. Může při tom využít prezentační software (PowerPoint apod.; ve většině případů to doporučujeme).
Komise hodnotí původnost, kvalitu a přesvědčivost jak písemně odevzdaných tezí, tak i jejich prezentace a následného vystupování v diskusi. Váha této části v celkovém hodnocení zkoušky činí 50 %.
2) Pojednání o konceptech a tématech současné religionistiky.
Spolu s tezemi doktorand nejpozději deset pracovních dní před konáním státní doktorské zkoušky odevzdá emailem prostřednictvím sekretariátu ústavu seznam odborné literatury rozdělený do dvou skupin:
- (a) teorie a metodologie religionistiky a
- (b) zvolená tematická specializace.
Každá z těchto skupin bude obsahovat minimálně pět a maximálně deset knižních titulů (v případě závažného příspěvku může jít i o časopiseckou studii nebo příspěvek ve sborníku) včetně stručných anotací sepsaných doktorandem. S přihlédnutím k tomuto seznamu literatury komise položí dílčí otázku, o které doktorand pojedná; poté následuje diskuse. Váha této části v celkovém hodnocení ústní zkoušky činí 50 %.
Obhajoba disertační práce
Podrobněji viz Postup odevzdání disertační práce.
Obhajoba disertační práce probíhá na samém závěru studia. Doktorand se k ní přihlašuje po splnění studijních povinností prostřednictvím studijního oddělení na předepsaném formuláři (https://www.phil.muni.cz/do/phil/Pracoviste/SO/formulare/phd_prihlaska_ke_zkousce.rtf).
Do Archivu závěrečné práce v IS MU nahraje finální verzi disertace včetně případných příloh. Než archiv uzavře, poradí se se školitelem. O podání přihlášky informuje školitele a předsedu oborové rady.
Souběžně s přihláškou elektronicky odevzdává autoreferát (teze disertační práce).
Autoreferát (teze disertační práce)
Autoreferát (teze disertační práce) představují rozšířené shrnutí hlavních výsledků práce.
Ke zpracování autoreferátu využijte předepsanou šablonu (pro česky nebo slovensky psanou disertaci českou šablonu, pro anglicky psanou disertaci anglickou šablonu). Povinnými součástmi autoreferátu jsou (šablona vás navede):
-
česká nebo slovenská anotace včetně seznamu klíčových slov (u disertací psaných česky nebo slovensky);
-
anglický abstrakt včetně anglické varianty názvu a seznamu klíčových slov;
-
vlastní autoreferát, tj. rozšířené shrnutí hlavních výsledků disertace v jazyce práce, o minimálním rozsahu 10 stran ve formátování dle předepsané šablony.
-
seznam literatury (shodný se seznamem literatury v samotné disertaci);
-
seznam publikací doktoranda souvisejících se studiem;
-
seznam dalších vědeckých aktivit (stáže, vystoupení na konferencích apod.).
Odevzdání
Odevzdává se elektronicky jednak studijnímu oddělení, jednak sekretariátu ústavu (sekretariat-reli@phil.muni.cz) souběžně s přihláškou k obhajobě disertační práce nebo po dohodě se studijním oddělením v pozdějším termínu, vždy však nejpozději 10 pracovních dní před konáním zkoušky.
Forma
Viz předepsanou šablonu. Minimální rozsah vlastního autoreferátu tezí disertace je 10 tiskových stran. Do tohoto rozsahu se nezapočítávají další povinné součásti (viz obsah).